Alkoholicy to osoby poważnie chore i tak należy ich postrzegać. Nie możemy oczekiwać od nich normalnych zachowań i by byli osobami, jakimi były przed laty. To wymaga procesu i niektórym zajmuje nawet lata. Jednak są i tacy, którzy po najkrótszych terapiach, nie wracają już do nałogu. 

Kto prowadzi terapie alkoholowe?

terapia alkoholowaJeżeli chcemy się dowiedzieć nieco więcej o terapiach alkoholowych, to poniższy tekst zapewne wyda się interesujący. Terapia jest koniecznością w przypadku osób uzależnionych od alkoholu. Bez niej, osoba pijąca nie ma szans na skuteczne wyleczenie się. Może się nauczyć nie pić tydzień lub dwa, ale nie będzie zdolny do trwałego zerwania z nałogiem. Terapia alkoholowa uczy jak pozbywać się schematów myślowych, których wspólnym mianownikiem jest alkohol lub myśli bezpośrednio do niego prowadzące. Terapie alkoholowe są organizowane przez ośrodki leczenia uzależnień. Mają one swoje placówki w każdym mieście wojewódzkim oraz innych, wybranych miejscowościach i miastach. Tego rodzaju leczenie terapeutyczne ma różny czas trwania. Może wynosić od dwóch tygodni do trzech miesięcy, w przypadku ośrodków zamkniętych. Natomiast ośrodki otwarte prowadza terapię zarówno dla osób, które nie mogą uporać się z nałogiem, jak i dla tych, którzy nie piją, ale ciągle czują na to ochotę. Zajęcia są prowadzone grupowo lub indywidualnie. Jednak wszystko opiera się na ćwiczeniu psychologicznych mechanizmów, zapobiegających ponownemu sięgnięciu po alkohol.

Błędnym przekonaniem alkoholików jest, że poradzą sobie sami i nie potrzebują terapii. W jakże wielkim błędzie są z perspektywy wiedzy na temat tej choroby. Dlatego profesjonalne leczenie ma za zadanie nauczyć osobę chorą na alkoholizm zrozumienia istoty tej choroby i jej następstw.

Kategorie: Zdrowie i uroda