Domów i budynków gospodarczych, które są pokryte groźnym azbestem z roku na rok jest w naszym kraju co raz mniej. Jest to informacja bardzo pozytywna bowiem od bardzo dawna wiadomo, że azbest jest materiałem, który szkodzi zarówno nam samym jak i osobom mieszkającym w pobliżu. Odkryto i udowodniono rakotwórcze działanie włókien azbestowych i lepiej będzie dla nas jeśli zdecydujemy się na usunięcie eternitu z dachów.

Utylizacja rakotwórczego eternitu

utylizacja azbestu sochaczewPo erze gdy polskie domy były kryte słomą lub wypalanymi w piecach glinianymi dachówkami nadeszła era eternitu. Popularność tego materiału była niezwykle duża głównie z tego powodu, że był to materiał łatwo dostępny oraz stosunkowo tani. W czasach komunizmu niemal każdy dom w końcowej fazie był pokrywany eternitem. Z biegiem czasu temu materiałowi przyjrzano się dokładniej i wnioski były straszne. Otóż okazało się, że eternit jest materiałem szkodliwym. W jego skład wchodzą bardzo groźne włókna azbestowe, które swoim wyglądem przypominają małe haki. Wdychanie azbestu często doprowadza do choroby zwanej pylicą azbestową, która często prowadzi do powstawania zmian nowotworowych. Konieczne jest więc usuwanie eternitu z naszych dachów i wymiana poszycia na blaszane. Jeśli mowa o kwestii jaką jest utylizacja azbestu Sochaczew jest jednym z miast, w którym jeszcze sporo budynków czeka na usunięcie azbestu z ich dachów. Takich miast w Polsce jest jeszcze bardzo dużo i firmy zajmujące się utylizacją mają ciągle pełne ręce roboty.

Wiele osób sądzi, że wymiana dachu pokrytego azbestem na ten pokryty blachodachówką będzie bardzo drogą inwestycją. Otóż warto wiedzieć, że często możemy starać się o dofinansowanie do procesu utylizacji azbestu. W ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy a będziemy mieć pewność, że nasz dach pokryty jest materiałem bardziej ekologicznym.

Kategorie: Usługi