Hodowcy trzody chlewnej, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność, muszą zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu zadawania paszy. Jest to szczególnie ważne w przypadku gospodarstw wielkotowarowych. Przydomowe hodowle jak najbardziej można wykarmić ręcznie i niepotrzebne jest tutaj zadawanie paszy specjalnymi maszynami.

Wydajność paszociągów i rury wykonane z PCV

paszociągi spiralneNie da się tego jednak zrobić, kiedy hodowla liczy od kilkuset do nawet kilku tysięcy sztuk zwierząt. W takim przypadku stosuje się specjalne paszociągi. Same paszociągi można podzielić na kilka rodzajów, ale jeśli chodzi o trzodę chlewną, to bardzo popularne są np. paszociągi spiralne, dzięki którym zadawanie paszy jest bardzo proste. Zazwyczaj tego typu urządzenia dostępne są w kilku średnicach – około czterech. Oprócz tego warto zaznaczyć, że wydajność paszociągów spiralnych jest zróżnicowana. Na polskim rynku znajdują się paszociągi, których wydajność wynosi 6,8 kg na minutę, ale są też takie maszyny, które w ciągu jednej minuty zadają aż 99,8 kg paszy. Zaletą stosowania paszociągów spiralnych jest to, że nadają się one do transportowania różnych rodzajów pasz. I tak np. można transportować nimi paszę granulowaną, ale również paszę kruszoną i mieszaną. Możliwe jest też zadawanie za pomocą paszociągów spiralnych ziarna o najwyższej jakości oraz śrut. Rury w paszociągach spiralnych wykonywane są z PCV.

Oznacza to, że rury te są odporne na działanie promieniowania UV. W związku z tym jak najbardziej można montować je również na zewnątrz budynku inwentarskiego. Paszociągi są odporne na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Budowa paszociągu spiralnego wcale nie jest skomplikowana. Składa się ona z silnika, spirali oraz rur. Rury są elastyczne, dzięki czemu hałas zostaje zredukowany do minimum.